Ακαδημία Καλύμνου – Ε.Α.ΚΑ 42 -58 στους παίδες

1938

Η Ε.Α. Καλύμνου νίκησε  με 58-42 την Ακαδημία στο παιδικό πρωτάθλημα στον όμιλο νήσων

Η Ε.Α. Καλύμνου αγωνίστηκε με πλήρη ρόστερ  πήρε από την αρχή το προβάδισμα και την νίκη με  πιεστική άμυνα, πολλές επιλογές μέσα και έξω από την ρακέτα, υπερτερούσε σε δύναμη και ύψος και είχε σε εξαιρετική ημέρα  τους Χατζάρα με 22(1) και τον Μούγγρο (15).

Η Ακαδημία προσπάθησε στο πρώτο ημίχρονο να ακολουθήσει τον γρήγορο  ρυθμό του αγώνα  έμεινε κοντά στο σκορ  αλλά από το τρίτο δεκάλεπτο ήταν προβλέψιμη στο παιχνίδι της με κύρια επιλογή στο σκορ τον ηγέτη της τον Χειλά να πετυχαίνει 23 (3) και τον παμπαίδα  Ρογαλίδη 9 από την περιφέρεια.

Τα δεκάλεπτα: 11-14, 18-23 (Ημ.),

26 – 41 , 42-58  Τελικό
Διαιτητές:  Κολυνιάτης – Καλλιπολίτης
Ακαδημία  Καλύμνου (Καλαϊτζίδης) : Μουσελλής , Ρογαλίδης 9, Σισώης 2, Χειλάς 23(3), Πελεκάνος 4, Τρικοίλης 2, Ρεΐσης 2, Μουνούχος, Καλοειδάς, Φράγκος, Γαλουζής.
Ε.Α. Καλύμνου (Τσακαλίδης) : Ζαΐρης 6,