ΕΑΚΑ- Ακαδημία 35-50 στους παιδες

1998

Η νίκη αυτή  είναι ιδιαίτερη για την Ακαδημία Καλύμνου  γιατί είναι η πρώτη που πετυχαίνει μετά από οκτώ αγώνες που έδωσε από ιδρύσεως της και πανηγυρίστηκε ανάλογα. .

Στο αγωνιστικό κομμάτι τα παιδιά και των δύο ομάδων  ήταν, πολύ αγχωμένα, άστοχα  με πολλά λάθη σε άμυνα και επίθεση και δεν απέδωσαν το μπάσκετ που ξέρουν .

Μετά το αρχικό 6-2 οι ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία με ένα πολύ μικρό προβάδισμα πήγαν στο ημίχρονο με 16 -18 και όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα κριθεί στο τελευταίο δεκάλεπτο όπως και έγινε. Με το σκοp  32-32 και υπόλοιπο χρόνο 4 και 35  η  Ακαδημία με ηγέτη τον  καλύτερο παίκτη της τον  Χειλά βρήκε λύσεις στο σκορ και κυρίως ψυχολογία και πέτυχε ένα εντυπωσιακό σερί  18 -3 επί της  Ε.Α.ΚΑ. που διαμόρφωσε το τελικό 35-50.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 8-12, 16-18 Ημιχρ

26-25, 35-50 Τελικό

Διαιτητές: Αντωνίου- Νικηφορίδης

Ε.Α. Καλύμνου (Τσακαλίδης): Καραφύλλης Εμμ., Ζαΐρης 2, Μούγγρος 8, Λεούσης, Μιλάτος 2, Σδρέγας, Καραφύλλης Ν. 2, Μάγκος, Κουλιανός 7 (1), Σάμιος, Χατζάρας 12, Λυράς 2.

Ακαδημία  Καλύμνου (Καλαϊτζίδης): Τρικοίλης, Πελεκάνος 8(2), Ρογαλίδης 4, Χειλάς 18 (2), Σισώης 7 (1), Ράδος, Ρεΐσης, Μουνούχος 9, Κυπραίος 2, Φράγκος 2,