Με το αριστερό στη σεζόν.

1753

Την ήττα με 74-66 από το Ρέθυμνο Cretan Kings γνώρισε ο Κολοσσός H Hotels, για την πρώτη αγωνιστική της Basket League.

Πολύ νευρικό ξεκίνημα έκανε στην αναμέτρηση η ομάδα μας, δίνοντας την ευκαιρία στο Ρέθυμνο να πάρει από νωρίς το προβάδισμα (2-8). Παρά την αντίδραση στα μισά του δεκαλέπτου (10-13), οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη δεν είχαν ίδια συνέχεια, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να κλείσουν την περίοδο με το +10 (14-24).

Τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για τον Κολοσσό στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς το Ρέθυμνο εκμεταλλεύτηκε την αστοχία και τα λάθη, φτάνοντας ακόμη και στο +19 (17-36). Ωστόσο, οι «θαλασσί» έκαναν την αντεπίθεσή τους με συνεχόμενα τρίποντα, ρίχνοντας έτσι τη διαφορά στους οκτώ πόντους (34-42), στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Νωθρά μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας (38-47), αλλά στα μισά της περιόδου αντέδρασε και μείωσε στους πέντε πόντους (43-48). Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τους «θαλασσί», με το τρίτο δεκάλεπτο να τους βρίσκει στο -16 (48-64).

Ο Κολοσσός δεν τα είχε παρατήσει και με ένα ξέσπασμα μέχρι τα μισά του τελευταίου δεκαλέπτου μείωσε στους πέντε πόντους (61-66). Όμως, οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη έχασαν στη συνέχεια τη συγκέντρωσή τους, με το Ρέθυμνο να πηγαίνει στο +13 (61-74) και να παίρνει τη νίκη με το τελικό 74-66.

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 34-42, 48-64, 66-74

Κολοσσός H Hotels (Λυκογιάννης): Ρέντικ 14, Γεωργαλλής 6 (2), Μπέρι 15 (3), Βασιλόπουλος 10 (3), Χολ 8 (1), Παπαδόπουλος, Λιάπης, Τσούκου 5 (1), Αγγελάκος, Άχονεν 6 (2), Παπαδάκης, Γουάτσον.

Ρέθυμνο Cretan Kings(Κωνσταντινίδης): Κώττας 4, Άρνολντ 16 (2), Φιτζπάτρικ 6, Τάλτον 16 (1), Γιαννόπουλος 13 (1), Ραζής, Χριστοδούλου, Σάφτενααρ, Καμπερίδης, Θεοδωρίδης, Εβάλντας 12 (1), Έντουαρντς 7.