Νίκη πρόκριση για τις νεανίδες της Ε.Α.ΚΑ

1886

Η ομάδα  της Ε.Α.ΚΑ νίκησε τον Ιπποκράτη στο πρωτάθλημα των νεανίδων (όμιλος νήσων)  με 62 -36  εξασφαλίζοντας έτσι μια θέση στο fianal four της κατηγορίας .

Η ομάδα του Σωτήρη  Τσακαλίδη θέλει νίκη σήμερα την Πάτμο στο αγώνα από αναβολή και ετοιμάζεται μετά της κορασίδες και στις νεανίδες για τους τελικούς. Τα κορίτσια της Ε.Α.ΚΑ από το πρώτο δεκάλεπτο μπήκαν με ρυθμό και προηγήθηκαν με +10 διατήρησαν την διαφορά ασφαλείας και στο ημίχρονο με 35 -23 όπως και στο τρίτο δεκάλεπτο 42-30.Στο   τελευταίο  δεκάλεπτο με ένα σερί 20 -6 ενθουσίασε τους φιλάθλους της Καλύμνου που πανηγύρισαν την νίκη και ουσιαστικά την πρόκριση .

Με την Νίννη 28 (3) να σκοράρει ασταμάτητη και να  δίνει αφιδώς ασίστ,  με  τις Χρυσάκη (10) και Κλειδαρά (8) να κυριαρχούν αλλά και  τα υπόλοιπα κορίτσιατης Ε.Α.ΚΑ  να έχουν πολύ καλή παρουσία ο Ιπποκράτης δεν μπόρεσε να διεκδικήσει νίκη στη Κάλυμνο .

Τα δεκάλεπτα ήταν: 18-8, 35-23 Ημίχρονο

,42-30,62-36Τελικό
Διαιτητές:Αντωνίου-Κιόττου
Ε.Α. Καλύμνου (Τσακαλίδης Σ.): Λαζαρή Ε. 3, Νίννη 28 (2), Βαρδαούλη 2,
  Αλαχούζου 7, Εργά 2, Κλειδαρά 10, Γεωργαρά Μ., Μύτικα, Σμαλιού, Κυπραίου, Πατέλλη,Χρυσάκη10.
Ιπποκράτης Κω (Γερογιάννης Η.): Μεταξά 5, Χατζαντώνη 4, Χατζηστέργου, Χατζησουλεϊμάν 1, Κουτρέτση Ξ., Κουτρέτση Ε., Πολλάκη, Καλυμνιοναρή 10, Κουτρέτση Μ. 3(1), Γιαλλούση, Καρανάσου, Νικηταρά 13(1).