Στον τελικό η Ε.Α.ΚΑ κέρδισε τον ΚΟΛΟΣΣΟ στις κορασίδες

2256

Νίκη –πρόκριση στον τελικό για τις κορασίδες της Ε.Α. Καλύμνου κόντρα στον Κολοσσό με 43-41 στο final four του Ιαλυσού.

Αν και στο ξεκίνημα ο Κολλοσσός  προηγήθηκε με την μεγαλύτερη διαφορά στο  8-19 , αυτό δεν πτόησε τα κορίτσια της Καλύμνου που  γρήγορα  μείωσαν την διαφορά και κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους . Έτσι με ένα σερί 12 -4 υπέρ της ΕΆ.ΚΑ οι ομάδες ολοκλήρωσαν το ημίχρονο 22-23 αλλάζοντας όλη την αρχική εικόνα του αγώνα .

Στο γ δεκάλεπτο η διαφορά των ομάδων παρέμεινε στο πόντο με τα κορίτσια να παίζουν υπερβολικά αγχωμένα ,  με κακές επιλογές και λάθη .Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε  με την κάθε ομάδα να σκοράρει   μόλις από 5 πόντους

.Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ε.Α.ΚΑ πήρε το προβάδισμα με διαφορές από 1-6 πόντους   και κατάφερε με σκορ 43 – 41 να   πανηγυρίσει άξια την πρόκριση  στον τελικό της κατηγορίας.

Η  Ε.Α.ΚΑ για ακόμη μια φορά στηρίχθηκε στο  σκορ στις Νίννη με 20(1) και Χρυσάκη με 17πόντους , που έκαναν σπουδαίο αγώνα και  πέτυχαν τους 37 από τους 43 πόντους της ομάδας !!!

Τα δεκάλεπτα ήταν:8-14, 22-23Ημιχρ 27-28, 43-41΄Τελικό
Διαιτητές: Αρνάς- Μητσού
Ε.Α. Καλύμνου (Τσακαλίδης): Γεωργαρά Γ., Νίννη 20(1), Βαρδαούλη, Μήλα, Εργά 2, Σμαλιού, Γεωργαρά Μ. 2, Μύτικα, Ζωγραφάκη, Κυπράιου, Πατέλλη 2, Χρυσάκη 17.
Κολοσσός Ρόδου (Γρεμμενάς Μ.): Σουλούνια, Ντίντα 15, Σκιαδά, Πέρου, Παπαθανασίου, Χατζημιχαήλ 6, Αμπελά, Γκίνικα 2, Παπαδοπούλου 4, Δημητρακοπούλου, Χατζηδάκη