Τελχινίς: Νικηφόρα συνέχισαν Γυναίκες και Νεάνιδες

33

Με νίκες συνέχισαν τη φετινή τους πορεία οι νεάνιδες και οι γυναίκες της Τελχινίδας.
Οι μικρές νίκησαν εκτός έδρας το Ροδίων άθλησις με 0-3 σετ, έκαναν το 4 στα 4 και παραμένουν το φαβορί για την 1η θέση στην κανονική περίοδο του πολύ ενδιαφέροντος φετινού πρωταθλήματος νεανίδων.
Ροδίων Άθλησις – ΡΣΦΠ Τελχινίς 0-3 σετ σε 79΄(14-25 σε 27΄, 22-25 σε 27΄και 25-18 σε 25΄)
Ροδίων Άθλησις: (Βασίλης Προδρομίδης) Εύα Αγαδάκη, Φωτεινή Αθανασίου, Ειρήνη Γεράκη, Ευρυδίκη Διακολιού, Αγάπη Ευθυμίου, Φιλίτσα Μάγκου, Σοφία Μαλλιου, Ερμιόνη Σταυρούλη (λ), Άντζελα Ντέμο, Στέλλα Τουλουμτζίδου και Χριστιάνα Σωτηρίου.
Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Φαμπιόλα Τερζίου, Ραφαηλία Κουφομανώλη (λ), Γιοζεφίνα Νταΐγια (λ), Αριέτα Τερζίου, Κατερίνα Δεληγιώργη, Ειρήνη Κακλαμάνου, Ιωάννα Μετζιώτη, Άννα Καπετάν Γεωργίου, Μελίνα Τερζή, Ανθή Γκίκα, Πάολα Σουσάρι, Ραφαέλα Ζωγράφη, Ελένη Μαστόρου και Σταματίνα Γκιζέττη.
Τον αγώνα διαιτήτευσαν ο Ανδρέας Παπαδόπουλος και η Μαρία Ινγγλέση.

Βαθμολογία Νεανίδων (4 αγων.)
1η Τελχινίς 12 (12-2 σετ)
2η Διαγόρας 9 (10-5 σετ)
3η Φοίνικας 3 (4-10 σετ)
4η Ροδίων άθλησις 0 (3-12 σετ)

Για τη 2η αγωνιστική του γυναίκειου πρωταθλήματος η Τελχινίδα υποδέχτηκε στο Βενετόκλειο τον Διαγόρα.
Στο 1ο σετ τα πολλά λάθη των γηπεδούχων (‘έδωσαν’ 14 πόντους στον αντίπαλο) έφεραν τον ‘γηραιό’ μπροστά με 16-19 αλλά η εμπειρία των αθλητριών της Τελχινίδας ήταν αυτή που διαμόρφωσε το τελικό 25-22.
Στα επόμενα δύο σετ οι περσινές πρωταθλήτριες μείωσαν τα λάθη τους, ήταν πιο αποτελεσματικές επιθετικά και δε δυσκολεύτηκαν να πάρουν τελικά τη νίκη με 3-0 σετ.
ΡΣΦΠ Τελχινίς – ΓΣ Διαγόρας 3-0 σετ σε 74΄ (25-22 σε 27΄, 25-15 σε 22΄ και 25-15 σε 25΄)
Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Φαμπιόλα Τερζίου (17π), Κέλυ Δαουτοπούλου (1π), Μαρία Βρατσάλη (7π), Ελένη Μητροπούλου (8π), Φαίη Μίχου (3π), Μαριλιάνα Σούρδη (5π), Μίρκα Στρατάκη (8π), Αγλαΐα Σκορδά (7π), Μελίνα Τερζή (1π), Ντιλέκ Χουσεΐν, Ραφαηλία Κουφομανώλη, Ανθή Γκίκα, Ευγενία Μουρούτη (λ) και Σμαράγδα Αφεντάκη (λ)
Διαγόρας: (Αποστόλης Ναλμπάντης) Μ. Αμπλιανίτη (λ), Ο. Μολοπόδη (λ), Ε. Βαρβεράκη, Αγ. Κυπριώτη, Ε. Κυπριώτη, Ε. Μαμαλίγκα, Ε. Ευσταθίου, Α. Προβατοπούλου, Αν. Κυπριώτη, Ρ. Κυπριώτη, Δ. Μπάρκα, Β. Πανιέρα και Α. Τάκκο.
Τον αγώνα διαιτήτευσαν η Μαίρη Παπαδούλη, η Μαρία Ινγγλέση και η Καλλιόπη Πόγκα.