Ήττα στην Πυλαία

3029

Την ήττα με 85-73 από τον ΠΑΟΚ, στην Πυλαία, γνώρισε ο Κολοσσός H Hotels για τη δεύτερη αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League.

Με τρομερή άμυνα ξεκίνησε την αναμέτρηση η ομάδα μας, παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα (2-10), ενώ περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, έφτασε ακόμη και στο +10 (3-13). Όμως, τα λάθη έδωσαν την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να κάνει ένα 8-0 (11-13), με το σκορ της περιόδου να διαμορφώνεται στο 13-16.

Στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι (18-18), με τους «θαλασσί» να μένουν κοντά μέχρι περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου (30-26). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη ήταν πολύ άστοχοι, με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να πάει στο +10 (37-27) και τον Άχονεν να διαμορφώνει με τρίποντο το 37-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ εκτόξευσε τη διαφορά στο +12 (43-31) και λίγο αργότερα στο +15 (48-33), με τον Κολοσσό να μην μπορεί να αντιδράσει ουσιαστικά (61-51).

Με αντεπίθεση διαρκείας στην τέταρτη περίοδο, η ομάδα μας μάζεψε στο μισό τη διαφορά (66-61) έξι λεπτά πριν το τέλος, όμως ο ΠΑΟΚ με σερί 7-0, ανέβασε εκ νέου τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (73-61) στα μισά του τέταρτου δεκαλέπτου. Έκτοτε η ομάδα μας δεν κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι, γνωρίζοντας την ήττα με 85-73.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 37-30, 61-51, 85-73

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέιλορ 6 (1), Μιλιένοβιτς 6 (1), Γλυνιαδάκης 6, Μπράιαντ, Πέινερς 9 (1), Χρυσικόπουλος 19 (2), Κόνιαρης, Τσόχλας 15 (3), Σάιμπερτ 12 (2), Καμάρας, Κλάντον 12.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ Η ΗΟTELS (Λυκογιάννης): Λιάπης, Ρέντικ 8, Τσούκου 6 (1), Μπέρι 17 (3), Βασιλόπουλος 11 (1), Χολ 13, Γεωργαλλής 3, Αχόνεν 9 (3), Ουότσον 6.