Πρώτη νίκη του Ηρακλή 2000 στις παγκορασίδες

3161

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα των παγκορασίδων πέτυχε ο Ηρακλής 2000, ο οποίος κέρδισε με 34-32 τον Καλυμνιακό μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα που κρίθηκε στο τελευταίο σουτ .

Η ομάδα του Αποστόλη Γιασεμή ο Ηρακλής 2000 .με μικρά κορίτσια όπως και ο Καλυμνιακός μπήκε αποφασισμένος στο γήπεδο κέρδισε   και πανηγύρισε άξια την πρώτη του νίκη μπροστά στο κοινό του

Οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 15-7, όμως οι Καλυμνιές  αντέδρασαν  και με ένα 9 – 0  πέρασαν  μπροστά με 15-16 για να λήξει το ημίχρονο με σκορ  17-16.

Στο β’ ημίχρονο το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό από πλευράς εξέλιξης σκόρ με εύκολα καλάθια να χάνονται εκατέρωθεν και πολύ προσπάθεια από όλα τα κορίτσια για την νίκη . Τα συνεχή φάουλ και οι βολές  που κέρδισαν τα κορίτσια του  Καλυμνιακού  δεν αξιοποιήθηκαν με μόλις 1 στις 10 βολές στο τελευταίο πεντάλεπτο.  Λίγο πριν το φινάλε και με μικρό προβάδισμα 32 -27 του Ηρακλή η είσοδος  της  Διαμαντή και οι καλές άμυνες έφεραν το σκορ στο  32-32 .Στα 35 ¨ πριν την λήξη του αγώνα και ενώ το σκορ ήταν 32-32  η Τσουκαλά Μέλπω αστόχησε σε δύο βολές και στην αντεπίθεση  14’’για τη λήξη  η Μπότσι του Ηρακλή 2000 πέτυχε δίποντο κάνοντας το τελικό 34 -32.

Η αγωνιστική παρουσία των κοριτσιών, η κόσμια ενίσχυση των θεατών, η  υποδειγματική   διεξαγωγή του αγώνα χωρίς φωνές εντάσεις και σκοπιμότητες  από όλους τους συντελεστές  ,δημιούργησε άριστο κλίμα αγώνα  διαφήμιση για  το μπάσκετ   Αυτό ήταν και το  θετικότερο μήνυμα του αγώνα που πρέπει να το επιβάλουν  όλοι  όσοι  αγαπούν το μπάσκετ

Τα δεκάλεπτα ήταν: 13-7, 17-16 Ημιχ.

29-27, 34-32 Τελικό.

Διαιτητές: Μάγκας- Πάτμου

Ηρακλής  2000 (Γιασεμής): Τόρι 7, Μπονάι, Μίνο, Μπότσι 11, Παναγιώτη 4, Μπαλαλή 4, Πάχου 4, Τριτσάρη 4, Μάρα.

Καλυμνιακός (Χαντσαρίδης): Διαμαντή 8(1), Αθανασίου 1, Λαζαρή 6, Τσουκαλά Μαρία 6 ., Αμπελά, Γαλουζή, Πετράκη, Αργυρού, Τσουκαλά Μέλπω . 11.